Křest knihy Paměti - Jean Monnet

Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk a studentský spolek Všehrd si vás dovolují pozvat na křest knihy Paměti - Jean Monnet, který se uskuteční ve čtvrtek 26. dubna 2012 v Literární kavárně Právnické fakulty UK. Knihu z původního francouzského originálu přeložil prof. Alexandr Ort. Samotnému křtu bude od 16 hodin předcházet zajímavá beseda s poslancem Evropského parlamentu dr. Liborem Roučkem na téma Evropská unie - integrace nebo rozpad?

Knihu můžete již brzy zakoupit na našem e-shopu nebo v síti kamenných prodejen.

Anotace knihy:
Paměti významných osobností jsou vždy pro čtenáře velkým lákadlem v naději, že se dozví něco navíc ze zákulisí mezinárodního dění. Mohou však být i nesmírně cenným pramenem hlubšího studia, neboť mnohdy doplňují to, co je možno poznat ze studia oficiálních publikovaných dokumentů a vědeckých prací historiků. Třebaže paměti jedné osobnosti je jen málokdy možné označit za obraz dějin vlastního národa nebo státu anebo dokonce za příspěvek k doplnění a osvětlení širších mezinárodních souvislostí, paměti Jeana Monneta lze za takový velmi cenný pramen označit. Idea nejužší spolupráce evropských národů, a dokonce i jejich sjednocení, má sama o sobě dlouhé dějiny a nechybějí ani různé neúspěšné pokusy Evropu sjednotit. Z tohoto hlediska jsou Monnetovy paměti nesmírně zajímavé, když jako jeden z iniciátorů líčí velmi podrobně a výstižně první kroky ke spolupráci a dále k společenství a postupné integraci. Dnes už má idea „evropské unie“ za sebou mnoho let hledání, úspěchů i omylů, často zaviněnými i různými tlaky světové politiky, jež je nutno napravovat. V čele integračního procesu už stojí logicky zcela jiní lidé, ale protože historie je vždy zdrojem cenného poučení, mají Monnetovy paměti nesmírnou cenu pro všechny, kdo na konečný cíl – „Spojené státy evropské“ – nezapomínají a postupně k němu hledají cestu.

Prof. Alexandr Ort je český historik a politolog, jehož oborem zájmu je česká a zahraniční politika a mezinárodní vztahy. Pracoval na Vysoké škole politických a hospodářských věd, na Fakultě mezinárodních vztahů UK, v Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii. Po roce 1968 byl odejit z akademického prostředí. Po sametové revoluci obnovil pedagogickou činnost na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, Fakultě mezinárodních vztahů VŠE, Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze a Právnické fakultě Komenského univerzity v Bratislavě. Byl také předsedou správní rady Nadace Jiřího z Poděbrad pro evropskou spolupráci. O české a evropské historii přednášel i v zahraničí. Je autorem řady publikací, např. Zahraniční politika gaullistické Francie (1966), Francouzská koloniální politika po 2. světové válce (1968), Společný evropský dům (1991), Dr. Edvard Beneš – evropský politik (1993), Evropa od rozdělení k jednotě (1996), Jean Monnet, otec evropské integrace (1998), Alcide De Gasperi – italský Evropan (1998), Charles de Gaulle – vlastenec a Evropan (1999), François Mitterrand – Evropan (1999), Evropa 20. století (2000, 2004), Zahraniční politika České republiky (2002), Bezpečnost Evropy a Česká republika (2005), Česká zahraniční politika (2005, 2009), Střípky vzpomínek jednoho Čecha na složité 20. století (2006), Diplomacie (2008), Zamyšlení nad českou diplomacií (2010)

Dr. Libor Rouček se narodil 4. Září 1954 v Kladně. V letech 1978-1984 studoval na Vídeňské univerzitě politické vědy a sociologii. Své studium zakončil doktorátem se specializací na mezinárodní vztahy.
V červnu 2009 obhájil post europoslance a byl zvolen místopředsedou Evropského parlamentu. Tuto funkci vykonával do ledna 2012, kdy byl zvolen místopředsedou Skupiny S&D pro zahraniční věci a transatlantické vztahy.
Dr. Libor Rouček je autorem řady domácích i zahraničních článků a publikací, mimo jiné i odborné knihy o československo-německých vztazích.

 

Menu